Özgeçmişim


my photoKışın başında Aralık ayında, soğuk bir ülke olan Ukrayna'da doğmama rağmen sıcak, aktif ve yardımsever bir karaktere sahibim. Belki bu karakterim sayesinde ailemi, dostlarımı ve mevcut düzenimi bırakarak büyük bir coşku ile Türkiye'ye yerleştim. 1999 yılıydı ve doğru bir karardı!


Babam ve annem hayat dolu ve işlerinde başarılı insanlardı. Babam, doğduğum ve yaşadığım Sumı şehrinin en büyük pompa fabrikasının gözde torna ustalarından biriydi. Mesleğini çok severdi ve iyi bir usta olduğu için kendinden gurur duyardı. Fabrikası da ondan gurur duyar resmini Başarılı işçiler panosuna asardı. Babam, komünistlerin iyi taraflarını taşırdı: cömert, dürüst, paylaşımcı, yardımsever ve haksızlığa tahammül edemeyen bir yapıya sahipti. Ayrıca, durmadan espri yapar ve şirin mi şirin kahkaha atardı. Yaptığı işin kalitesine çok önem verirdi. Okumayı çok ama çok severdi! Ona kitap ve belgesel dergiler yetişmiyordu. Çarpım tablosunu bana babam öğretmişti :)


Annem daha disiplinli ve sert bir kadındı. Şehrimizin en büyük devlet malzemeleri deposu'nda muhasebe müdürü olarak çalışıyordu. Yüzme, kayak, orman yürüyüşü gibi doğa sporlarına katılır onlara çok önem verirdi. Muhteşem gitar çalar, kalbin derinliklerine ulaşan şarkılar söylerdi. Ana okulumdayken annemle birlikte bir kaç kere konser vermiştik. Annem bana gitar çalmaya öğretmiş, beni piyano çalayım diye müzik okuluna yazdırmış, ben beş yaşındayken bana ilk gerçek beyaz renkli buz pateni ve çift tekerlekli 'Şkolnik' markası bisiklet almıştı :)


Her iki ebeveynimin ben olmamdaki katkıları çok büyüktür. Bunun için onlara çok teşekkür ediyor kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum. 


Ben, annemin izinden giderek muhasebe ve muhasebe denetimi yüksek lisansını neredeyse okuduğum üniversitenin bir bölümünde muhasebe müdürü oluyordum. Çok şükür ki, hesap kitaplardan kaçıp kendi işimi kurmayı başardım ve bir ortakla kadın giyim mağazasını açtım. Bugünlerdeki gibi o zamanlarda da giysileri Türkiye'den getiriyorduk.


Türkiye'ye ilk geldiğim anda bu ülkeyi çok sevmiştim. Birbirine karışmış yemek kokuları, tüccarların bağırışları, uçsuz bucaksız deniz, mükemmel yemek servisleri ve halkın yardımseverliğini beni Türkiye'ye geri dönüşsüz bir şekilde bağladı. 1999 yılında evlenip Türk vatandaşı oldum.


2004 yılında Türkiye'de iş kariyerimi bir mali müşavir bürosunda başladım.

 

Daha sonra, büronun müşterisi olan Uluslararası Taşımacılık Firması Yüksel Trans'a geçtim.

Gürcistan hattında çalışan araçları yönetebilmek için UND Mesleki Yeterlilik Eğitimini alıp ÜDY 3 belgesine sahip oldum.


Sadece Gürcistan seferleri benim için yetersiz kalıyordu, bu yüzden tüm Eski Rus Cumhuriyetlerinin seferlerini kapsayan ve daha büyük bir firma olan Demiral Uluslararası Nakliyat şirketine geçtim. Bu firmada çalışmam, bana çok zengin bir tecrübe kazandırdı. Uluslararası nakliyat sektörü, yorucu bir sektör olmasına rağmen çok keyifli ve Dış Ticaret kariyeri için bence olmazsa olmaz bir iş alanıdır.

 

Bir sonraki adım, Best Makina İmalat ve İhracat şirketine geçmek oldu. Best Makina ısı cam makinalarının imalatını yapan ve kendi sektöründe kalite konusunda birinci olan büyük bir firmadır. Görevlerim arasında; Rusya ve BDT ülkelerine makina satışı, ihracat evrakının hazırlanması, fuar organizasyonları, pazarlama (katalog, web sitesi, imaj ve slogan çalışmaları v.b.), teknik belgelerinin (kullanma kılavuzları, teknik özellikleri, makina üstü uyarı metinleri v.b.) çevirileri yer almıştır.


Böyle bir alanda kazanılan tecrübe, beni kendi işimi yapmaya teşvik etti. 2 sene bu firmada çalıştıktan sonra, toplam 6 senelik başka firmalar için çalışma hayatımdan ayrılıp önce dinlenmeye, sonra bilgilerimi pekiştirmeye ve kendi işimi yapmak için hazırlıklara başladım. Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimini aldım. İngilizcemin seviyesini yükselttim. Rusça dersleri temel seviye programını hazırladım ve yaklaşık 1 sene sadece özel Rusça dersleri verdim. Derslerimin, Yabancılar için Rusça Eğitim standartlarına uygun olmasına özen göstererek Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi'ne ait bir Eğitim Merkezinde konu ile ilgili eğitim alıp Yabancılar için Rusça Öğretmen Belgesi'ne sahip oldum.

 

2014 yılından itibaren hem şirketlere hem de özel kişilere profesyonel bir şekilde Rusça dersleri vermeye başladım. Bunun dışında, Rusça-Türkçe ve Türkçe-Rusça sözlü tercümanlık hizmetini veriyorum.

 

Birlikte çalıştığım tüm Türk firmalar ve özel kişilere; bilgi, tecrübe ve diğer önemli kazançlarımın katkısında bulundukları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Ayrıca, Türkçe metinler için editörlük yapan Türkolog Fatih Özcanlı 'ya teşekkür etmeyi bir börç bilirim. 

Eğitim Belgelerim