Son Güncelleme: Perşembe, 24 Haziran 2021 12:46

 

ukrayna gezilecek yerlerUkrayna çok doğal, renkli, eğlenceli ve farklı kültürleri yansıtan bir ülke. Bu ülkeyi iyice anlamak için dört farklı bölgesini gezmenizi tavsiye ederim. Bunlar; Batı Ukayna (başlıca şehirler: Lviv, Chernovtsy, Hmelnitskiy, Kamenets-Podolsk, İvano-frankivsk), Doğu Ukrayna (başlıca şehirler: Donetsk, Dnepropetrovsk, Harkov, Zaporojye), Güney Ukrayna'daki Odessa şehri ve Ukrayna'nın ortasında bulunan başkent Kiev'dir.

 

Bu bölgelerin mimari yapılarından başlayarak bölge halklarının hayata bakış açılarına kadar farklar hissedilmekte. Batı Ukraynalılar; daha çok Batı kültürünü taşıyor Polonya şivesi ile Ukraynaca konuşuyorken, Doğu Ukrayna insanlarından çoğu Rus kültürünü benimsemiş Rusça konuşmaya tercih ediyorlar.

 

Odessa'nın halkı çoğu tüccar ve girişken insanlardır. Odessalıların esprileri çok meşhur, yerli halk kıvrak zekası ile ünlüdür.  Odessa gezilecek yerler için tıklayınız.

  

Kiev; Rusya'nın kuruluş noktasıdır. Eskiden Kiev ve yakın topraklarına Küçük Rusya, Moskova ve etraf bölgelerine ise Büyük Rusya deniyordu. Kiev'de şimdilik halk arasında Rus ve Ukrayna dilleri  eşit bir şekilde kullanılıyor, fakat resmi daireler, okul ve üniversitelerinde resmi dili Ukraynacadır.

 

Böylece; Ukrayna'nın tüm renklerini görebilmek için en az beş şehri gezmeniz gerekir: Kiev, Lviv, Donetsk, Sevastopol ve Odessa şehirleri. 

 

Ayrıca, doğa ve dağlık mekanları seviyorsanız, mutlaka Karpat Dağları'nı görmelisiniz.

 

Ben burada size Turistlerin en çok ziyaret ettiği iki şehrin gözde beşer mekan ile ilgili kısa bilgi vereceğim. 

Bunlar; Kiev ve Lviv'dir.

 

Ukrayna'nın daha fazla gezilecek yerleri için tıklayınız 

Ukrayna gezilecek yerler ile ilgili tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız.

 


 

Kiev Gezilecek Yerler   

 

bagimsizlik meydaniBağımsızlık Meydanı (Maydan Nezalejnosti)

 

Binlerce turist Kiev gezisini şehrin merkezi olan Bağımsızlık Meydanı'ndan başlar. Turistlerin yoğunluğu ve siyasi hareketliliği bakımından bu mekan İstanbul'un Taksim'ine benzer. Bağımsızlık Meydanı; Kiev'in en büyük ve meşhur Khreshchatik sokağında olup şehrin en kalabalık yeridir. Çok büyük oteli olan Ukrayına oteli, bar, kafe, alışveriş yerleri ve tarihi binalar Bağımsızlık Meydanı'na hem yerli halkını hem de turistleri çekiyor.

 

 

    

kiev pechorsk manastiriKiev Pechorsk Manastırı (Kiyevo-Peçorskaya Lavra)

 

1051 yılında kurulan manastır Ukrayna'nın en önemli ve en büyük manastırı Pecherskaya Lavra, Eski Rusya'nın ilk Hıristiyan manastırıdır. 

 

Kiev Pechorsk Manastırı 40'tan fazla binadan oluşuyor. Pecherskaya Lavra'nın altındaki tünellerde, manastırda çalışmış ve ölmüş olan rahiplerin mumyaları yer almakta ve yerli yabancı tüm ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. 

Manastırın videosunu izlemek için tıklayınız. 

 

  

aziz sofya katedraliAziz Sofya Katedrali (Sofiyevskiy Sobor)  

 

Aziz Sofya Katedrali'nin inşaatı, 11.yüzyılda büyük prens Bilge Yaroslav tarafından başlatılmıştı. 

 

1990 yılında Sofya Katedrali ve Kiev Pechorsk Manastırı, Dünya Mirasları UNESCO listesine girdi. 

 

Katedralin duvarları, 11.yüzyılında yapılmış Hıristiyanlık dininin önemli kişi ve olayları tasvir eden eşi bulunmaz freskleri ile süslü. Turistlerin dikkatini özellikle Oranta isimli bir mozaik çekmekte. 

Katedralin videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Sofya Katedrali'nin hemen karşısında Altınkubbeli Mikail Katedrali (Mihaylovskiy Zlatoverhiy Sobor) görebilirsiniz. Bu katedral ilk altın kubbe ile meşhurdur. Yapım seneleri 1108 ila 1113 arasındadır. 

 

Bu iki katedralin arasında büyük bir alanın ortasında Ukrayna halkının özgürlük ve bağımsızlık sembolü olan süvari Bogdan Hmelnitskiy Heykeli bulunakta. Bu heykel Kiev'in kart vizitidir. 

 

   

ikinci dunya savasi muzesiİkinci Dünya Savaşı Milli Müzesi (Muzey Velikoy Otechestvennoy Voynı)

  

İkinci Dünya Savaşı Milli Müzesi, Kiev'in tarihi bölge Peçorskaya'nın kenarında Dnyepr Nehrinin sağ kıyısında bulunmakta.  Müzenin açılışı; 9 Mayıs 1981 yılında Zafer Bayramı'nın kutlandığı günde Leonid Brejnev tarafından gerçekleşmişti.

 

İkinci Dünya Savaşı Milli Müzesi, Ukrayna'nın en büyük  müzesi olup 300 binden fazla esere sahiptir. Savaşın gerçekleri ve acımasız yüzünü yansıtan bu eserler, sadece Ukrayna halkına değil, tüm yabancı ziyaretçilere bir insanın ne kadar vahşi ve gaddar olabileceğini hatırlatıyor barış içinde yaşamamız için bu hatıraların önemini bir kez daha ön plana çıkartıyordur.

 

2010 yılında bu müzeye, Nazilerin Kamenets-Podolsk'tan götürdüğü 1186 adet mektup geri iade edilmişti. 1941 yılında yazılan o mektuplar 2010 yılına kadar Viyana / Avusturya müzelerinde sergileniyordu. Hiçbir mektup açılıp okunmamıştı. Mektuplar, Kiev'deki müze için getirildiğinde İnternet yolu ile yayınlanmıştı. Mektupların çoğu sahiplerini bulmuş.

 

Şimdiye kadar İkinci Dünya Savaşı Milli Müzesi'ni 21 milyondan fazla ziyaret etmiş insan bulunmakta. 

 

Müzenin hemen yanına 102 metrelik Vatan Anası heykelini, müzeye götüren alt geçidin içinde ise vatanı korumak için ayaklanmış halkın taş heykelleri görebilirsiniz. Özellikle heykellerin yüz ifadelerine dikkat ediniz. Çaresiz ama aynı zamanda korkusuz ve kararlı yüzler, seyircileri resmen İkinci Dünya Savaşı zamanına götürüyor. 

Ayrıca, müzenin biraz gerisinde (müzeye giderken göreceksiniz) İkinci Dünya Savaşında kullanılan teçhizat ve araçları sergilemekte. 

 

Müze'nin çevresini ve İkinci Dünya Savaşı Askeri Donanım Sergisini görmek için tıklayınız

 

   

pirogovoPirogovo Halk Mimari ve Günlük Yaşam Açık Hava Müzesi

  

Pirogovo Halk Mimari ve Günlük Yaşam Açık Hava Müzesi 1969 yılında kurulmuş, fakat ziyaretçilere 7 sene sonra açılmıştı. 

 

Bu müzede 150 hektarlık bir alanda 300 den fazla Ukrayna'nın farklı yörelerinden getirilmiş ve monte edilmiş 17.-20. yüzyılların köy evleri,  ahşap kiliseleri, değirmenleri ve daha bir çok köy yaşamını yansıtan yapı ve eşyalar bulunmakta. Oradayken kendinizi yüzyıllar öncesine götürülmüş gibi hissedeceksiniz. 

 

Müze gittikçe büyümekte ve her sene daha fazla ziyaretçi karşılamaktadır. Bugün müzede 200'den fazla Ukrayna'nın her köşesinden getirilmiş köy yapıları bulunmakta. 

 

Bayram ve tatil günlerinde Pirogova Müzesinde çeşitli eğlence ve aktiviteler düzenleniyor. Diğer günlerde ise milli kıyafetleri ile halk kültürünü tasvir eden müzenin zanaatçıları görebilirsiniz. Zanaatçılar; o zamanın aletlerini kullanarak kumaş dokuyor, çanak çömlek yapıyor, diğer ustalıklarını gösteriyorlar.

 

Bunun dışında; ata binebilir veya saman yığınında gökyüzüne bakarak yatabilirsiniz.  

İnanılmaz doğa güzellikleri ve geleneksel Ukrayna köy yemekleri ile unutulmaz zaman geçireceksiniz.

 

Pirogovo Müzesinin tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız 

Pirogovo Müze Gezisi videosunu izlemek için tıklayınız  

  

Hakkında bilgi vermediğim ama çok önemli birkaç mekan daha: Eski Kiev'in 4 kapılarından biri olan ve günümüzede tek kalan Altın Kapı (Zolotıye Vorota), Vladimir Katedrali (Vladimirskiy Sobor), Mariğinski Palası (Mariinskiy Dvorets), Kievo Mogilyanskaya Akademiya. 

 

Bir de Kiev'in güzeller güzeli Dnyepr Nehri'nin sahilinde yürüyebilir feribot gezisine çıkabilirsiniz.

 

Kiev'in daha fazla gezilecek yerleri için tıklayınız 

Kiev tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız 

 

Sayfanın Başına Dön

 


 

Lviv Gezilecek Yerler 

 

lvivŞehir Ukrayna'nın batı bölümünde, Polonya sınırındadır. II. Dünya Savaşından önce, bu şehirde Polonyalılar ve Ukraynalılar birlikte yaşıyorlarmış. Lviv uzun süre Polonya şehri olarak kalmıştır. Ancak, Polonya sınırlarının daha batıya kaydırılması ile Ukrayna sınırları içinde kalmıştır.

 

Kiev krallığı döneminde, şehir, Doğu Slav topraklarının ana şehri statüsüne ulaşmıştır.

 

Lviv, eski ticaret yolları üzerinde yer aldığı için hızla zenginleşmiş ve dönemin önemli yerleşim bölgelerinden biri olmuştur. Bu nedenle farklı devletlerin işgalleri sonucu sık sık el değiştirmiştir. Bu el değiştirmelerin sonucu olarak farklı kültürler bu şehirde bir arada yer almaktadır. Geçirdiği bütün tarihsel dönemlerin örneklerini koruyan bu şehir 14. yüzyıldan kalma haritalarda "Aslan Şehri" olarak geçiyor.

 

Polonyalı, Yahudi Alman, Avusturyalı ve Ukraynalılar burada yüzyıllarca birlikte yaşamış. Doğudan gelen tacirlerin konağı olan kent bugün de farklı uluslardan ve dinlerden insanların buluşma noktası. Doğu ile batı, Katolik ile Ortodoks mezhepleri arasında kendi kültürünü oluşturan şehirde pek çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

 

Tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası Listesi"ne dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

 

   

rinok meydaniRınok Meydanı (Ploşçad Rınok )

 

Burada kendine has mimari özelliklere sahip binalar göreceksiniz. Öte yandan, şehrin farklı yerlerinde de, en az 4-5 etkinlik sürdürülmektedir ki, bunlar arasında filarmoni orkestrası konserleri, sokak dansçıları, opera söyleyenler görebilirsiniz.

Bu meydandan binebileceğiniz tramvay ile şehrin her tarafını gezebilir ve önemli yerleri görebilirsiniz. 

 

Şehrin en kalabalık meydanı, günün her saatinde doludur. Meydanın tam ortasında; Belediye binasındaki kuleye çıkarsanız, şehrin güzel bir manzarasını izleyebilirsiniz.  

 

   

aziz yura katedraliAziz Yura Katedrali (Sobor Svyatogo Yura)

 

Şehir merkezinde, St.Yura meydanındaki bu rokoko mimari stilindeki dini yapı, Avrupa'nın en göz kamaştırıcı yapılarından birisi olarak önem kazanmaktadır. Bu muhteşem yapı, 1744-1761 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapının çan kulesinde bulunan çan, 1341 yılında yapılmış ve bu nedenle Ukrayna'nın en eski çanıdır.

  

Geleneksel Ukrayna mekan düzenlemesi ile İtalyan barok tarzını birleştiren Ejderha Savaşçısı St. Yuri Kilisesi, taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Kilise anıtsal heykel ve yontma sanatı ile süslenmiştir.

 

   

dominik katedraliDominik Katedrali  (Dominikanskiy Sobor)

  

Dominik Katedrali, Lviv'deki en görkemli barok yapılardan biridir. 

 

Katedral'in altarını ahşaptan yapılmış yüksek havariler süslüyor. Sovyetler Birliği döneminde bu katedralin içinde Din ve Ateizm Müzesi işletiliyordu. Şimdi ise Dominik Katedrali, Aziz Evharistiya Kilisesi (Hram Presvyatoy Yevharistii) oldu.

 

Katedralin giriş kapısının en yukarısında Latince 'Tek Tanrıya Onur ve Şohret' yazısı bulunmakta. Bu muhteşem yapının iç kısmı ise sizi altın süslemeler, melek heykeller ve dev sütunlarla karşılıyor. Katedrale bağlı bir erkek manastırı faaliyet göstermekte.   

 

  

bernardin manastiriBernardine Manastırı / Andrey Kilisesi (Bernardinskiy Monastır / Tserkov Andreya)

 

Bernardine Manastırı yeni adı Andrey Kilisesi) , 15.yüzyılında yapılmış İtalyan rönesans tarzında bir manastır kompleksidir. Kompleksin Kuzey tarafında rahip hücreleri inşaa edilmişti. 

 

Bernardin Manastırı'ınn ilk ayini 13 Aralık 1611 yılında okunmuştu. O zamandan beri bu manastır Andrey Kilisesi adını almış. Yapının ön cephesinde Bernardin Tarikatı azizleri, Meryem Ana ve Aziz Pyotr ile Pavel heykelleri bulunmakta. 

 

Kilisenin sol tarafında çeşitli efsane ile meşhur bir kuyu görebilirsiniz.   

 

  

pototskiy sarayiPototskiy Sarayı (Dvorets Grafof Pototskih)

 

Pototski ailesi, bir zamanlar, Avrupa'nın en güçlü ailelerinden birisi olarak tanınırlarmış. Bölgedeki Polonya hakimiyeti bitince, Pototski ailesinin bireyleri, bölgede hızla yükselmişlerdir. 1880'li yıllarda inşa edilen Pototski Sarayı, Fransız mimar Louis Dauvergne tarafından yapılmıştır.

 

20'nci yüzyılın başında, bu özel mülke, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti tarafından el konulmuştur. 1972 yılında burada büyük bir restorasyon çalışması yapılmıştır. 2000'li yılların başında ise, saray, Ukrayna Cumhurbaşkanı ikametgahı olarak tahsis edilmiştir. Ziyarete açık salonda, 1996 yılında ziyarete açılan sergi salonu gezilebilmektedir. Burası, resim galerisi olarak kullanılıyor.

 

    

Bunun dışında; eski eczane şişeleri, eski ahşap kavanozlar, antika terazi ve malzemeyi eritmek ve öğütmekte kullanılan havan ve ilaçlarını sergileyen Ecza Müzesi, tuzlu çikolata bile yapan Çikolata Fabrikası, 1897 yılında Neo-Rönesans stilinde yapılmış Opera Binası, bütün ünlü mağazalar, kafeler, publar ve restoranların bulunduğu cadde Şevçenko Bulvarı, eşsiz mimarisi ile önem kazanmış Virmenska Sokak ve Ermeni Kilisesi'ni gezebilirsiniz.

 

Ayrıca; tüm Lviv'i yüksek noktasından görmek istiyorsanız Yüksek Kale (Vısokiy Zamok)'ye   tırmanınız. Biraz yorucu olabilir, ama buradan gerek şehri ve gerekse çevresinin muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

  

Ve burada tavsiye edeceğim son şey, Lviv'de kahve içmektir. 

 

Şehirde, kahve içmek tam bir kültür özelliğidir. Kahve buraya ilk kez 1683 yılında Türklerden kalma bir kamp alanında bulunup getirilmişti. Buradan kahve Orta Avrupa'ya yayılır. 

 

Günümüzede Lviv şehri tam bir kahve ve çikolata cennetidir.

 

Lviv'in daha fazla gezilecek yerleri için tıklayınız

 

Sayfanın Başına Dön 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile