Son Güncelleme: Pazartesi, 22 Nisan 2019 14:52

 

 

hohloma

Hohloma, 17. Yüzyılında Nijniy Novgorod civarında doğmuş, altın fon üzerine siyah, yeşil ve kırmızı boyanın ahşap mutfak eşyalarına işlenmesi ile yapılan eski Rus halk sanatıdır. Bu sanatın ilginç olan noktası ustaların ‘altın’ betimlemeleri işlemek için gri kurşun tozu kullanmalarıdır. Eşya, özel bir madde ile kaplandıktan ve üç-dört kere fırınlandıktan sonra gri renk altın sarısı tonuna dönüşür ve hafif ahşap ev eşyalarına irilik görüntüsünü sağlar. Hohloma’nın geleneksel motiflerinde üvez ağacın ve orman çileğin kırmızı meyveleri, çiçek ve dalları bulunur. Bazen kuş, balık ve hayvan resimlerine de rastlanabilir.

 

3 yüzyıl önce köylü zanaatçılar ahşap mutfak eşyaları oyup ve boyadıktan sonra onları satış için Nijniy Novgorod iline yakınlarında olan Hohloma köyüne götürürlerdi. İşte bu sanat türü ‘Hohloma boyaması’ veya sadece ‘Hohloma’ adını bu köyün adından almıştı.

 

Hohloma boyamasının ayrıca bir efsanesi de var. Bir zamanlar Andrey Loskut diye bir ikon ressamı yaşardı. Patrik Nikon’un kilise refomlarından memnun kalmayınca ressam başkentinden kaçıp Volga ormanların yakınlarında ücra bir yere yerleşir ve eski usulü ile ikon ve ahşap eşyaları boyamaya başlar. Patrik Nikon bunu öğrenince isyankar ressamın evine askerlerini göndermiş. Andrey ise Nikon’un yeni reformlarına uyumayı reddetmiş ve insanlara sanatını miras olarak bıraktıktan sonra kendini yakmış. Yanan ressamdan kıvılcımlar fışkırıp etrafa dağılmış. O zamandan beri Hohloma’nın renkli boyaları kızıl alev gibi yanıyor ve altın keseği gibi parlıyordur.

 

Rusya Sembolü Olan Hediyelik Eşyalar

  

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile