Son Güncelleme: Pazar, 06 Ocak 2019 23:34

 

 

orenburg sali

Orenburg Keçi Tüylü Şalı; Matruşka, Tula Semaveri, Gjel Seramiği, Hohloma Boyaması, Paleh Kutusuı, Vologda Danteli, Dımkovo Oyuncağı, Jostov Tepsisi, Ural Malakiti, Rostov Emaye ve Pavlovo Posad Şalı ile birlikte Rusya’nın sembollerinden biridir.

 

Bir halk sanatının adı, genellikle, onun doğduğu yerine göre verildiği için Orenburg şalı da bu sebepten dolayı böyle adlandırılmıştı. Günümüzde keçi tüylü şalları, Penza ve Voronej gibi şehirlerde de örülüyor; fakat Orenburg şalının görkem ve ihtişamına onlardan hiç biri ulaşamıyor.

 

Orenburg şalını çok meşhur bir şal olarak yapan onun eşsiz nitelikleridir. Dünyanın hiçbir yerinde bu özelliklerine sahip olan bir şal üretilmemiştir. Orenburg şalı; 16-18 mikron kalınlıkta olan dünyanın en ince yerli keçi tüyünden üretilmekte. Örneğin; angora tüyü veya tiftik ipi kalınlığı, 22-24 mikrondur. Bu kadar ince olduğuna rağmen Orenburg keçi tüyü aynı zamanda dünyanın çok sıcak tüy olarak kabul edilmekte. Bunun sırrı da keçilerin yetiştiği sert hava koşullarında saklıdır. 

Orenburg Şalının Tarihi

Tüyden örme zanaatı Orenburg bölgesinde 18. yüzyılda, 250 sene önce ortaya çıkmıştı. Bir diğer araştırmasına göre yerli halk daha Orenburg ili kurulmadan önce bile bu tür şalları örüyordu.

Eskiden Kazaklar, askeri görevlerini yerine getirmek için evlerini sık sık terk edip kadın eşlerini yalnız bırakmak zorunda kalıyorlardı. Ev işlerini üstlenen kadın ve yaşlılar toprak süremez diğer ağır toprak işlerini yapacak güçlerine sahip değillerdi. Üstelik Orenburg bölgesinin Doğu’ya doğru uzanan topraklar pek te verimli sayılmazdı. Bu nedenle kadınların el işlerini yapacak epey zaman kalıyordu. İşte tam bu topraklarda, Orenburg’un Doğu bölgesinde Guberlin dağların eteklerinde doğmuştur tüyden örme el sanatı.

 

Yarı şeffaf, hafif mi hafif ve örümcek ağına benzeyen ajur desenli bu şal, Orenburg bölgesinde ‘örümcek ağı’ adını almıştı.
O zamanlarda birçok kazak askerlerinin kadın eşleri dul kaldıkları için; seneden seneye kadın nüfusu artış göstermekteydi. Kendini ve çocuklarını geçindirmek için yalnız kalan 30-35 yaşlarındaki kadınlar, ellerine şişleri ve keçi tüylerini alıp satmak amacıyla şalları öremeye başladılar.

 

Nesiller boyunca kadınlar, Orenburg tüylü şallarının iplik bükme ve örme tekniklerini geliştirip bu alanda zengin bir deneyim kazandılar ve çok zaman geçmeden bu zanaat çok popüler ve kar getiren bir işe dönüştü. Sonuç olarak Orenburg tüylü şalın, örme temelini oluşturan yöntem ve teknolojisi oluştu.

 

‘Örümcek ağı’ şalı, kalın yün şalı kadar sıcak olmasa da o zamanlarda kaşmir şalı kadar çok popüler bir şaldı.

 

Önce Moskova ve Sent Petersburg, sonra tüm Rusya bu eşsiz şalların varlığını öğrendikten sonra; şalların talebi yüz kat kadar yükselmişti. Bu talep Orenburg bölgesinin ekonomik kalkınmasına neden oldu.
Orenburg şallarının yurtdışına çıkışı, ilk kez 1857 yılında Fransa’da Uluslararası fuarında gerçekleşti. Böylece, bu şalları tüm dünya tanımış oldu. 1862 yılında ise Londra fuarında düzenlenen bir yarışmada M.N. Uskova adlı katılımcı ‘Keçi tüylü şalı’ madalyasını kazandı.
Keçi tüylü şallarının özelliği, makine örgüsüne uygun olmamasıdır. Bu nedenle tüm şallar, ellerle örülür ve bundan dolayı bu şalların fiyatı epey yüksektir. Fakat, böyle bir eser, yüksek fiyatını hakkediyor.

 

 

Rusya Sembolü Olan Hediyelik Eşyalar

  

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile