Son Güncelleme: Pazartesi, 22 Nisan 2019 14:52

 

 

pavlov sali

Pavlovoposad şalları, Rusya’nın en renkli ve meşhur sembollerinden biridir

 

Rusya yolculuğundan sonra evine dönen birçok turist Rusya’yı anımsatacak hatıralık bir şey olarak bu güzel rengarenk şallar getirir. Pavlovoposad şalları, kürklü palto ve gece elbiselerinden günlük gömlekle yaz elbiselerine kadar türlü kıyafetlerle ve hatta plaj elbiseleriyle kullanılabilir.

 

Pavlovoposad Şalın Tarihi

Pavlovoposad şalı ubrus (убрус) denilen işlemeli basit bir bez parçasından doğmuş. Eskiden Rus kadınları, kullandıkları başlıklarını ubrusla kapatıyorlardı. 17. yüzyılda başlık yerine, ‘büyük’ anlamınını taşıyan Farsça ‘şal’ ismini alan başörtüsü geliyor.

Şal, bir Rus kadını için hem günlük hayatında hem de özel veya bayram günlerinde geleneksel milli kıyafetinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Eskiden, insanların arasına başı açıkken çıkmak (выйти простоволосой) Rus kadınlar için son derece ahlaksız bir hareket sayılırdı. Günümüzde bu gelenek Ortodoks kiliselerde varlığını sürdürmekte. Kiliseye giren kadınlar, başlarını mutlaka şal veya eşarp ile kapatmalıdırlar.

 

Geleneksel şallarının desenlerinde daima ötücü kuşlar, hayat ağacı ve kuğular gibi pagan sembolleri bulunurdu. Daha sonra bu desenlerine Avrupa kültüründen gelen antik vazolar, Fransız çiçek buketleri, üzüm dalları ve iri çiçekli vazoların resimleri de eklendi. Ayrıca, Hint ve İran baklagiller ve Paisley desenleri de hiçbir zaman eksik olmamıştı.
Son zamanlarda Pavlovoposad şallarının ana deseni olarak gül yer almaktadır.

Seri imalata girmeden önce Pavlovoposad şallar elle dekore edilirdi. Bu iş, yapılması oldukça karışık, zor ve zaman alıcıydı. Özel tahta kalıplar kullanılarak üstündeki şekiller oluşturuluyordu.

Şallar, Rusya’nın bir çok şehrinde yapılır, ama en çok tanınan ve meşhur olanlar Pavlovo Posad'da üretilir. Pavlovo Posad şehrindeki bulunan şal fabrikası 215 yıldan fazla işlenmekte. Ancak, meşhur şalların üretimi, fabrika açıldıktan 50 yıl sonra Yakov Labzin ve Vasiliy Gryaznov adları olan 2 tüccarın sayesinde hayat bulmuştu. O zamandan bu yana Pavlovo Posad Şal Fabrikası birçok rakipleri ile karşı karşıya gelmiş; fakat yetenekli usta ve desen sanatçılarının sayesinde hayatta kalmakla yetmemiş 2000 kişilik istihdam sağlayarak Rusya’nın en büyük ve en meşhur fabrikası haline gelmiştir.

Meşhur Pavlovoposad şalları Merinos koyun yününden yapıldığı için; kumaşı ince ve sıcaktır. Bir şal için yaklaşık 100 ila 300 gram yün gidiyor. Yün şallarının yanı sıra ipek şallar da üretilmekte.

 

Şalların üretim videosu için tıkılayın 

 

 

 

Rusya Sembolü Olan Hediyelik Eşyalar

  

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile