Son Güncelleme: Pazartesi, 22 Nisan 2019 14:51

 

paleh

Palekh, Rusya’nın İvanovskiy bölgesinde bulunan ufak bir ilçedir. Çok eskiden buralarda ikonik sanat gelişti. Fakat, Moğol-Tatar boyunduruğu sırasında Ortodoks ikonları yakıldığında yerel sanat usulü ile yapılan ve kolay saklanabilen minyatür ikonlar yapılmaya başlandı. Bazı efsanelere göre minyatür ikonları, Vladimir ve Suzdal şehirlerinden kaçan ressam rahipler tarafından yapılmaya başlamış.


Palekh’in bulunduğu yer, bozuk yollardan dolayı tüccarların çok nadir uğradıkları bir bölgeydi. Bu nedenle, buranın eski el sanatı, resim tekniği ve zanaat gelenekleri uzun yıllar boyunca yalın halini korumuştu.


20. yüzyılda devrimden sonra ikon resimleri yasaklandığında Palekh sanatında Puşkin masallarındaki geçen konular, köy yaşamı, devrimci motifler ve doğa manzaraları yer almaya başlıyor. O zamanlarda Moskova’da ezme kağıt (papyemaşe) kalıpları üzerinde lake ile resim yapan ressamların derneği açılıyor ve Palekh ustalarının özenle yaptıkları broşlar, sigara kutuları, süslenmiş not defterleri, kutucukları ve tabii ki, meşhur mücevher kutuları dünyaca ünlü oldu. 

  

Palekh mücevher kutuları, papyemaşeden yapılan basit kutuları değil, masal ve fantastik dünyaya açılan bir kapıdır. Palekh süslemenin ana renkleri, koyu mavi ile yeşil ve kahverengi ile turuncudur. Bunun dışında, ışığı yansıtan özel bir malzeme ve üç boyut efektini veren özel bir teknik kullanılmakta. Lake zemin rengi siyah veya kırmızıdır. Palekh lake minyatürlerinin temel özellikleri; ince ayrıntılar, zengin süslemeler, altın rengini vurgulama ve etkileyici bir siluet.


Eskiden Palekh boyaları renkli taşlarının toz haline getirilmesi ve yumurta ile kvasla karıştırılması ile yapılırdı. Günümüzdeki kullanılan boyalar artık kimyasal boyalarıdır. Fakat, fırçalar ve altın varak boya hala el yöntemi ile yapılır ve bu özel yöntemle yapılan altın boyanın parıltısı Palekh eşyalarının orijinalliğini kanıtlayan en önemli unsurlarından biri. Bir diğer özellik, lakenin çok ince ve gözle görünmeyen ama çok sağlam olan lake tabakasıdır.

 

Rusya Sembolü Olan Hediyelik Eşyalar

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile