Son Güncelleme: Salı, 22 Haziran 2021 16:18

 

rusya gezilecek yerlerRusya toprak bakımından en büyük ülke olduğu için gezilecek yer de bu ülkede oldukça fazladır. 

 

Tabii ki, Rusya ile tanışmak onun kalbi olan Moskova'dan başlanması en mantıklıdır. 

Mutlaka görülmesi gereken 2. şehir Çarlık Rusya'nın başkenti St. Petersburg'dur.

 

Bunun dışında tavsiye edeceğim 3 şehir daha var. Bunlar: Nijniy Novgorod, Perm ve Kaliningrad.

 

Bu sayfada Moskova ve St.Petersburg'un gezilecek en gözde beş yeri ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

 

Rusya'nın daha fazla gezilecek yerleri için tıklayınız

Rusya gezilecek yerler ile ilgili tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız

  


  

Moskova Gezilecek Yerler  

 

Kızıl Meydanı ve orada bulunan Kremlin Sarayı (Krasnaya Ploşçad ve Kremlyovskiy Dvarets) 

 

kremlin

Moskova'nın sembolü olarak gösterilen Kremlin Sarayı; savunma kalesi olarak yapılmış, etrafını çevreleyen 19 metre yükseklikteki kırmızı duvarlar Saray'a ayrı bir özellik katmaktadır. 

 

Kremlin Sarayı, Moskova'nın en eski görülmeye değer yerlerinden biridir. Sarayın ilk duvarları 12.yüzyılında yapılmıştır.  

 

Kremlin Sarayı alanında en gözde yapılar şunlardır: Çar Büyük İvan'ın Çan Kulesi, Rizpolojeniya Kilisesi, Blagoveşçenskiy, Arhangelskiy ve Uspenskiy Katedralleri, Silah Müzesi, Çar Topu, Çar Çanı ve Elmas Fonu'dur. 

 

  

Aziz Vasil Katedrali (Sabor Vasiliya Blajennava)  

 

vasili katedrali

Moskova Kızıl Meydanı'nda soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılır. 

 

1555 - 1561 yılları arasında Rus Devleti'nin Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılmıştır. 

 

Değişik şekilde tasarlanmış olan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir. En uzun kulesi yaklaşık 65 metre yüksekliktedir. 

 

Yöre halkı arasında yapının bir İtalyan mimarının tasarımı olduğu, daha sonra yapıyı tekrar etmemesi için mimarın kör edildiği rivayeti dolaşır. Kilise bugün müze olarak kullanılmaktadır.  

 

 

Kurtarıcı İsa Katedrali (Hram Hrista Spasitelya)

 

isa katedrali

Kurtarıcı İsa Katedrali Kızıl Meydanı'na yakın bulunmaktadır. Katedralin yapımı 1839 yılında başlayıp 50 yıl sürmüştür.

 

Kurtarıcı İsa Katedrali, 1812 yılında Napolyon ile Rusya Savaşı ve bu savaşta Rus askerlerine Hz. İsa'nın himayesinin sembolüdür. 

 

  

 

 

Arbat Sokağı (Arbatskaya Ulitsa) 

 

arbat

Arbat Sokağı, Moskova'nın en eski sokaklarından biridir (yaklaşık 500 yıl önce yapılmıştır). Turistlerin çoğu Moskova'yı daha iyi hissedebilmek için bu sokağı ziyaret ederler.

 

Eski binaların yanı sıra modern kafe ve restorantlar ve satışa sunulan sanat eserlerinin 'sergisi' bulunmakta. Ressam, müzisyen ve sokak aktörleri Arbat hayatına renk katarlar. 

 

Ayrıca; bu sokakta görülmesi değer önemli yapıları da görebilirsiniz. Bunlar; Vahtanov Tiyatrosu, Praga Restorantı, ünlü Rus şairler Puşkin, Lermontov, Tsvetayeva ve Okudjava Ev Müzeleri'dir.  

 

 

Kazan Meryem Ana Katedrali (Kazanskiy Sabor) 

 

kazan katedrali

17. yuzyılında inşa edilmiştir. Bu katedral, Moskova'nın Polonya ve Litvanya istilacılarından kurtuluş savaşı sırasında Meryem Ana'nın Mucize İkonu, Rus askerlerini himaye ettiği için Meryem Ana'nın İkonu'na minnettarlık sembolü olarak yapılmıştı. 

 

Kazan Katedrali; Sovyetler Hükümeti iktidara gelinceye kadar, Hristiyanlık dünyasının dini ve ruhani merkeziydi. Rus tarih ve kültürü bakımından çok değerli bir yapıydı. Fakat Komünizm Rejimi sırasında 1936 yılında katedral yıkılmıştı. Yeni Kazan Katedrali 90'lı yıllarının başlarında aynı yerde yeniden inşa edilmiştir.

  

Ayrıca, Moskova'nın en meşhur parkı Gorkiy Park'ını gezip; dev gibi buzdan heykellerini izleyebilir, Poklonnoya Tepesi'nden ayaklarınızın altına serilmiş olan Moskova'ya bakabilir veya Moskova'yı nehir üzerinden botla gezi yapabilirsiniz. 

 

Moskova'nın daha fazla gezilecek yerleri için tıklayınız 

Moskova gezilecek yerler ile ilgili tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız

 

Sayfanın Başına Dön

 


 

St. Petersburg Gezilecek Yerler 

 

Hermitaj Müzesi (Ermitaj)

 

ermitaj

Rusya'nın gururu olan Hermitaj Müzesi, 5 tarihi binadan oluşan ülkenin en büyük sanat ve kültür müzesidir. Müze 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuştu.

 

Bugün Hermitaj'in içinde yaklaşık üç milyon sanat eseri bulunmaktadır. Bunlar; resim tabloları, grafik eserleri, heykeller, süsleme sanatı eserleri, numismati (maden para) koleksiyonu ve arkeolojik anıtları. Müzenin tablo koleksiyonu Guiness Rekorlar Kitabı'nda yer almış. 

 

Hermitaj tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız

 

 

Büyük Petro Antropoloji ve Etnografi Müzesi (Kunstkamera) 

 

kuntskamera

Neva Nehri sahilinde yer alan bu yapı, benzer müzeler arasında en büyük müzelerinden biridir. Kunstkamera Almanca 'nadir bulunan şey' demektir. Kunstkamera'da dünya halklarının yaşam tarzlarını sergileyen eserler sergilemekte.

 

Fakat, en büyük ilgi gören Çirkinler Koleksiyonu (anatomik anomalilik ve nadirlikler) Dünya'nın en nadir görülecek eserlerinden biridir. 

 

  

 

 

 

 

Petropavlovskaya Kalesi (Petropavlovskaya Krepast) 

 

petropavlovskaya kalesi

Petropavlovskaya Kalesi, St.Petersburg'un tarihi çekirdek olarak kabul edilmekte. Ayrıca, bu kale askeri-mühendislik ve mimarlık anıtıdır.

 

Her gün Narışkin Kalesi'nden öğle top atışının sesi duyuluyor. Her sene 27 Mayıs'ta ise, Petropavlovskaya Kalesi alanında St.Petersburg halkı Şehir Günü kutlamak için toplanıyormuş.

  

 

 

 

 

Voskresenia Khristova Kilisesi (Khram Voskreseniya Khristova)

 

voznesenia khristova ktedrali

St.Petersburg'da bulunan bu kilise, "Griboedov Kanalı"nın kıyısına inşa edilmiştir. Bu kilisede olan en önemli olay ise Rus Çarı II. Alexander'ın öldürülmesidir. Rus çarı, bu kilisenin yakınında suikast sonucu öldürülmüştür. Bu nedenle, öldürüldüğü yere bir anıt dikilmiştir. 

 

Voskresenia Khristova Kilisesi, şehirdeki diğer "Ortodoks Kiliseleri"nden çok daha farklıdır. Yapılırken toplam maliyeti 3.6 milyon ruble'ye mal olması beklenirken, toplam maliyet 4.5 milyon ruble olmuştur. Bu nedenle, yapımı 24 yıl uzamıştır. Kilise yapıldığında, döneminde Rus Devrimcileri ile olan çekişmeler, milliyetçilik ve yakınında da II.Alexandr suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle, "Kırmızı"ya boyanmıştır. İç cephesinde de, dış cephesinde de kırmızı renk ağır basmaktadır.  

 

 

Aleksander Nevski Manastırı ( Aleksandro Nevskaya Lavra)

 

aleksander nevski manastiri

Aleksander Nevski Manastırı, St.Petersburg'un kalbi olarak bilinir.

 

I.Petro bu manastırı (o zamanlar Erkek Manastırı'ydı), meşhur Neva Savaşı'nın yapıldığı yerinde inşa etmeye emretmişti. Manastır, savaş kahramanı olan Novgorod Prensi Aleksander ve Kutsal Üçler'e adanmıştır.     

 

   

 

 

 

 

 

 Kışlık Sarayı (Zimniy Dvarets) 

 

kislik palasi

Dvartsovaya Meydanı'nda (Dvortsovaya Ploşçad) bulunan bu muhteşem saray, Hermitaj'ın altı  binalarından biri ve St.Petersburg'un en önemli görülmesi gereken yer olarak sayılıyor.

 

1764 ila 1904 yıllar arasında Kışlık Sarayı, tüm Rus imparatorlarının rezidansı olmuştu.

 

Zenginlik ve mimari ile heykeli yapılar açısından St.Petersburg'ta bunun benzeri yoktur.   

 

 

dvortsoviy mostAyrıca, şehrin merkezi boyunca akan Fontanka Nehri'nin sahilinde yürüyebilir, bu nehrin en meşhur köprüsü olan Dvortsoviy Most'tan geçebilirsiniz.  Nehrin toplam köprü sayısı 15'tir. Onlardan 7'si açılır köprüleridir.

 

Bir de St.Petersburg'un sembolleri olan Bakır Süvari (Mednıy Vsadnik), İsaakievski Katedrali (İsaakievskiy Sobor), Vasilyev Adası (Strelka Vasilyevskava Ostrava) ve Rostralniye Sütünleri'ni (Rostralnıye Kolonnı) mutlaka görmelisiniz.

 

 

St.Petersburg'un daha fazla gezilecek yerleri için tıklayınız   

St.Petersburg gezilecek yerler ile ilgili tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız 


 

Direkt Rusya'dan Kareler Facebook Grubumda 

 

Uçak Bakışı ile Rusya

 

Uçak ile yolculuk. Rusya üzerinde

 

Moskova

 

Evimizin penceresinden MoskovaEvimizin penceresinden Moskova

İndiğimiz ilk durak. V. I. Lenin SSCB Devlet Kütüphanesi

Aleksandrovskiy Sad (Aleksandır Bahçesi)

Kızıl Meydanı

Kievskiy Garı ve Stalin'in 'Yedi Kız Kardeş'i

Puşkin Devlet Müzesi ve Troya Hazinesi 

Kurtarıcı İsa Kilisesi

II. Aleksandr Heykeli

Arbat Sokağı

Varvarka Sokağı

 

 

İlginç Gelebilecek Şeyler.Sinirotu

İlginç Gelebilecek Şeyler. Akağacı suyu (Берёзовый сок)

İlginç Gelebilecek Şeyler. Toplu konut binaları

İlginç Gelebilecek Şeyler. Ağaçlar

İlginç Gelebilecek Şeyler. Trafik

İlginç Gelebilecek Şeyler. Asfalt Reklamı

İlginç Gelebilecek Şeyler. Limuzin Keyfi

 

Sayfanın Başına Dön

 


 

Rusya Hakkında

Rusya Yemek Kültürü 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile