Son Güncelleme: Perşembe, 24 Haziran 2021 10:34

 

Aleksander Sergeyeviç Griboyedov

 


  

Aleksander Sergeyeviç Griboyedov 

 

griboedovAleksander Sergeyeviç Griboyedov (1795 - 1829) Rus oyun yazarı, besteci, şair, ve diplomat.


Yazar olarak günümüze kadar gelmiş olan ünü özellikle şiir olarak yazmış olduğu komedi oyunu olan "Góre ot Oumá (Akıldan Bela)" dolayısıyladır.


Kafkasya'da Rus-İran Savaşı (1826–1828)'na ve Türkmençay Antlaşması'na yaptığı katkılar dolayısiyla Rusya İmparatorluğu'nun Kaçar Hanedanı idaresinde olan İran'a Tahran elçisi olarak görevlendirildi . Bu görevde iken Rusya'nın Türkmençay Antlaşması ile İran'a ait Kafkasya topraklarını eline geçirmesini protesto eden büyük bir gösteri yapan halk kitlesinin Rusya elçilik binasını ellerine geçirmeleri sırasında bu ayaklanmacılar tarafından öldürüldü.


Puşkin, hayatının amacı şiirlerde görüyorken onun çağdaşı ve yakın arkadaşı Griboyedov için ana amaç, Rusya'ya vatandaşlık hizmeti etmekteydi. Griboyedov, Asya ve Kafkasya ülkelerinde Rus siyasetinin oluşumunda direkt katkıda bulunan en ünlü diplomatlarından biri

 

Griboyedov, Puşkinin en az değdiği alanı dramatik sanatında tartışılmaz bir klasik olarak kalmış. Edebiyatçılık, Griboyedov için bir meslek olmadığına rağmen onun 'Akıldan Bela' eseri Puşkin'in eserlerinin yanında yer almış. Griboyedov sadece bir edebiyatseverdi, edebiyat konusunda bir amatördü. Ancak o hayattayken 'Akıldan Bela' eseri yayınlanmadığı halde bile çok zaman geçmeden sonra Rus edebiyatının gelişmesi ve ilerlemesi için olmazsa olmaz bir eser haline geldi.


Sadece 'Akıldan Bela' (Горе от ума) eseri ile Griboyedov'u tanımak yanlış olurdu. Ünlü sanatçı tiyatro için bir çok oyun, bir çok lirik şiir, makale ve notlar yazdı.


'Akıldan Bela' romanı, Rus komedi ve dramın özgün karakterini önceden kestirmiş oldu. Griboyedov'un bu başyapıtı, Gogol'ün eseri 'Müfettiş' ve Çehov'unki 'Vişne Bahçesi' 'ne doğru götüren bir yoldur.
Griboyedov'un Puşkin'in yanında yer alması Rus klasisizmin gelişiminde istikrarın belirtisiydi. 'Yaşadığım gibi yazıyorum: özgür ve özgür' Griboyedov'un sözleri tüm büyük Rus sanatçıların sloganı olabilir.

 

 

 

'Akıldan Bela' Eserinden Günümüze Ulaşan ve Dilimizden Düşmeyen Alıntılar

 

Служить бы рад, прислуживаться тошно.
Hizmet etmekten memnuniyet duyardım; uşaklık yapmak ise midemi bulandırıyor.

 

Счастливые часов не наблюдают.
Mutlu insan saatin ne olduğuna bakmaz.

 

Где ж лучше?
Где нас нет
En iyi yer neresi?
Bizim olmadığımız yerdir.

 

Дома новы, но предрассудки стары.
Binalar yeni ama önyargılar eski.

 

О! Если б кто в людей проник:
Что хуже в них: душа или язык?
Ah! Biri insanın içine bir bakabilse:
İçindeki ruh mu dil mi daha kötü (anlamak zor)

 

А чем не муж? ума в нём только мало:
Но чтоб иметь детей,
Кому ума не доставало?
Neden koca olmasın? Bir tek aklı kıtlığı var;
Ama çocukları yapmak için
Kimin aklına ihtiyacı var ki?

 

Ах, злые языки страшнее пистолета!
Ah! Öfke dolu dil silahtan beter!

 

  

Sayfanın Başına Dön  

 


 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile