Son Güncelleme: Salı, 11 Mayıs 2021 12:54

 

Genel Bayramlar 

Yeni Yıl Bayramı

Vatan Savunucuları Günü

Doğum Günü

Yeni Yere Taşınma Bayramı

 


 

Genel Bayramlar

 

bayramYeni Yıl Bayramı (Новый год)
31.12 – 01.01

Bu bayram, Rusların en sevdiği bayramdır. Genellikle Yeni Yıl Bayramı aile ile birlikte kutlanır.

 

Evli olmayan gençler ise Yeni Yıl Bayramını çoğu zaman kalabalık bir arkadaş grubu ile kutlarlar.

 

 

 

 

 

Noel Bayramı (Рождество Христово)
07.01

Рождество Христово'nun Türkçesi Hz. İsa'nın Doğuşu'dur. Bu bayram Yeni Yıl veya Paskalya bayramları gibi yoğun bir şekilde kutlanmaz. Rusya'da bu bayramın ortak kutlama kuralı, geleneği veya töreni yoktur.

 

Eski Yeni Yıl Bayramı (Старый Новый год)
13-14.01

Eski Yeni Yıl Bayramı sadece Ruslara özgün bir bayram olup 1918 yılında Miladi Takvimi'den Jülyen Takvimi'ne geçişten sonra ortaya çıkmıştır. 20.yuzyılda bu takvimlerin arasındaki oluşan fark 13 gündür. Bu nedenle Noel Bayram da Rusya'da 7 Ocakta kutlanır.

 

Vatan Savunucuları Günü (День защитника отечества)
23.02

Resmi olarak bu bayram, askerlerin bayramı olup tüm erkekler bayramı olarak kutlanır. 23 Şubat 1918, Kızıl (Sovyet) Ordusu'nun kuruluş günüdür. O günde Kızıl Ordu ilk büyük bir zafer kazanmıştı.

 

Maslenitsa (Масленица)
Şubat sonu – Martın başı

pdf

Rusça 'масло [MAsla]', tereyağı demek. Bayramın adı da süt ürünlerinden alınmıştı; çünkü bayramın ortaya çıktığı zaman, pagan dininin hakim olduğu zamandı ve o zamanki inanışlarına göre uzun etsiz (vejetaryen) bir oruçtan önce insanlara çeşitli süt ürünlerinin tüketimine izin verilirdi.
Günümüzde Rusların en çok sevdiği bayramlarından biri olan Maslenitsa bayramında bol bol krep ve içi tatlı ve tuzlu malzemelerle doldurulmuş krep sarmaları yapılır. Maslenitsa, eskisi gibi 1 hafta boyunca kutlanır ama en büyük eğlence Pazar günü düzenlenir.
Ruslar için Maslenitsa Bayramı, kışın bitmesi ve ilkbaharın başlamasını ifade ediyor.

 

История Масленицы

 

  

8 Mart Dünya Kadınlar Günü (Международный женский день 8 Марта)
8.03

Bütün kadınların günü olarak kutlanır.

 

Paskalya Bayramı (Пасха)
Nisan-Mayıs

Ortodoks Ruslar için Paskalya Bayramı, en önemli dini bayramdır. Ortodoks Hıristiyanlarının inanışlarına göre bu tarihte Hz.İsa'nın dirilişi gerçekleşmişti. Paskalya Günü'nde Ruslar merhaba yerine birbirine «Христос воскрес» [Hristos vaskres] – 'Hz.İsa dirilmiş' diyorlar. Bu sözlere verilmesi gereken cevap «Воистину воскрес!» [vaiistinu vaskryees] – 'Gerçekten dirildi!' olmalı.

 

İlkbahar ve Emek Bayramı.1 Mayıs (Праздник Весны и Труда. Первое мая)

1.05

Bazı Ruslar için bu bayram hala proletarya bayramıyken diğerleri için 1 Mayıs, artık sadece İlkbahar bayramıdır.


Zafer Bayramı (День Победы)
09.05

Zafer Bayramında, 1941-1945 İkinci Dünya Savaşının bitmesi kutlanıyor ve tüm Rusya'da bu bayram büyük bir coşku ile kutlanıyor.

 

Rusya Günü (День России)
12.06 

1991 yılında ilan edilen bu bayram henüz çok yoğun bir şekilde kutlanmıyor ama resmi devlet bayramı olarak biliniyor ve resmi tatil olarak uygulanıyor.

 

Kabul ve Uzlaşma Günü. Ekim Devrimi'nin Yıldönümü. (День согласия и примирения. День годовщины Великой Октябрьской социалистической революции)
07.11 

Bazı Ruslar için bu bayram Ekim Devrimi Zafer günüyken diğerleri için 7 Kasım, artık sadece bir tatil günü olmuş.

 

Rusya Federasyonu Anayasa Günü (День Конституции РФ)
12.12

Son birkaç on yılında bu resmi bayram fazla kutlanmıyor.

 

 

Bu genel resmi bayramlarının dışında Ruslar özel ve aile bayramları da kutlar. Bunların arasında; Doğum Günü (День рождения), yeni yere taşınma (новоселье), düğün (свадьба) vs.

 

Facebook grubundaki paylaşımı

 

Sayfanın Başına Dön 

 


 

Yeni Yıl Bayramı (Новый год)
31.12 – 01.01

 

yeniyilRus insanları, bir birinin Yeni Yıl Bayramı'nı hem bayramdan önce hem de bayramdan sonra kutlarlar. Bunla birlikte, 31 Aralık ila 1 Ocak arasında Ruslar, sadece tanıdıkları değil, gördükleri ve temas ettikleri herkesi kutlarlar: marketlerdeki satış personeli, bir soru sormak için yönelttikleri sokakta geçen yolcuyu vb.


Yılbaşı Bayramı öncesinde Ruslar, yaklaşan Yeni Yılı'nı (С Наступающим Новым Годом!), sonrasında ise başlamış Yeni Yılı'nı(с Новым Годом!) kutluyorlar.


Yılbaşı Bayramı'ndan önce Rus insanları; akraba, dost, arkadaş ve iyi tanıdıkları kişilere kartpostalları gönderiyor, 1 Ocak'ın ilk saatlerinde ise çok yakın insanları telefon ile arayıp kutluyorlar.


Yeni Yıl'da Ruslar bir birine hediyeler verir. Tanıdık, arkadaş ve iş arkadaşlarına genellikle ufak ve şirin hediyelik eşyaları (kalem, takvim, anahtarlık gibi şeyler); aile fertleri ve en yakınlarına ise daha büyük hediyeler verilir.

Bilmeniz gereken! Ufak hediyelerinizi, hem bayramdan önce hem de bayramdan sonra verebilirsiniz. Yılbaşı, kalabalık halinde kutlanıyorsa hediyeler gece yarısından sonra verilir.


Yeni Yıl'da Rusların evinde Yılbaşı Ağacı süslenir. Yılbaşı Ağacı hem canlı hem suni olabilir. Gece yarısından sonra verilecek olan hediyeler, Yılbaşı ağacının altına konulur ve bunların Noel Baba tarafından getirildiğine var sayılır. Noel Baba ve Sneguroçka'nın (Kardan Kız) heykelcikleri de Yılbaşı ağacının altına konulur.


Rusların Yılbaşı sofrasında özel Yılbaşı yemeği olmamakla beraber mutlaka şampanya bulunmalı.


Yılbaşı sofra, akşam geç saatlerinde (23.30 den evvel) kurulur ve televizyon açılır. Televizyona kimse bakmasa bile o, Yılbaşı akşamı boyunca hep açık kalır. İlk öncesinde, eski yıl uğurlanır ve bunun için, şampanya hariç, çeşitli içki ile doldurulmuş kadehler kaldırılır.


Yeni Yıl'a yaklaşınca kadehler, şampanya ile doldurulur ve Kremlin'deki Spasskaya Kulesi (Спасская башня Кремля) saatinin çalması (бой курантов) beklenir. Saat çalmaya başladığında Ruslar kadehlerini tokuşturur ve «С Новым Годом!» (S Novım Godam!) sözleri ile bir birinin bayramını kutlar. Yılbaşı Bayramı sabaha kadar kutlanabilir.

 

Facebook grubundaki paylaşımı

 

Sayfanın Başına Dön

 


 

Doğum Günü (День Рождения)


den rojdeniyaDoğum Günü, Rus kültüründe en önemli günlerinden biridir. Ruslar, sadece akraba ve arkadaşlarının değil, tanıdıklarının de Doğum Günlerini kutlayabilirler.


Unutmayınız! Ruslar, asla Doğum Günü önceden kutlamazlar: gününde veya Doğum Günü'nü takip eden ilk müsait günde kutlayabilir ama önceden asla.


Doğum Günü olan birine hediyeler alınır.


Doğum Gün sofrası, diğer bayram sofralarından farklı değildir. Tek farkı, Doğum Günü dileklerinden oluşan kadeh kaldırmalarıdır.


Çalışan biri, kendi Doğum Gününü öğlen saatlerinde veya mesaiden sonra  iş arkadaşları ile birlikte, pasta, içki ve bazen ev yapımı salataları ikram ederek, iş yerinde kutlayabilir.


Bir arkadaşınızın Doğum Gününü kart veya mesajla şöyle kutlayabilirsiniz:


Поздравляю с Днём Рождения! – Doğum Günün kutlu olsun!
Желаю здоровья, счастья, любви и долгих лет жизни! – Sağlık, mutluluk, sevgi ve uzun ömürlü bir hayat diliyorum.

 

Facebook grubundaki paylaşımı

 


 

Yeni Eve Yerleşme Bayramı (Новоселье)


novoselye ufakRus geleneklerine göre; yeni bir eve sahip olup o eve taşınan biri, bu olayı kutlamak için bir ziyafet düzenlemelidir. Новоселье / Novoselye (Yeni Eve Yerleşme Bayramı), Rus insanı için çok önemli ve eski Pagan inançlarına dayanan bir gelenektir. Bu inançlarına göre; evin yeni sahibi, Novoselye ziyafetini düzenlemezse o evde yaşayan hayalet (домовой), yeni sahibini cimrilikten dolayı sevmez, ona sürekli sorunları çıkartırmış.


Evin yeni sahipleri, arkadaş dostlarını çağırıp onlara yemekleri bol olan içkili bir sofra açar. Sofranın ortasına bazı karşılama törenlerinde ikram edilen Rus geleneksel ekmeği olan Karavay'yı koyar. Karavay'i ikram etmek, 'Hoş geldiniz!' demektir.


Yeni eve gelen misafirler, ev sahiplerine yeni evde lazım olabilecek veya evini süsleyebilecek çeşitli hediyeler getirir (çay, tabak, bardak, kaşık takımları; yatak takımları vb.) Asıl hediyelerinin yanında bu bayrama özel ufak hediyelik eşyalar da verilir. Örneğin; bereket için hediyelik nal, evin hayaleti evini sevsin diye Domovik bebeği, olumsuz olaylar evini kirletmesin diye hediyelik süpürgey verilebilir.


Bir arkadaşınızın Yeni Eve Taşınma Bayramını şöyle kutlayabilirsiniz:

 

Поздравляю с Новосельем! – Yeni Eve Taşınma bayramınızı Kutluyorum! (Yeni evinizde güle güle oturunuz!)
Мир вашему дому! – Evinize barış ve huzur dilerim. (Barış ve huzur içinde oturunuz!)
Счастья вашему дому! – Evinize mutluluklar dilerim. (Evinizde mutlu mutlu oturunuz!)

 

Facebook grubundaki paylaşımı

 

Sayfanın Başına Dön

 

masha destek

 

Derslerimizi beğeniyor ve bizi desteklemek istiyorsanız

 

1. Youtube kanalımızdaki videoları izlerken reklamlara bakabilir, beğeni atabilir veya yorum yazabilirsiniz;

 

2. Site ve Youtube kanalımızı ilgili forumlarda paylaşabilirsiniz;

 

3. Maddi destek verebilirsiniz

 

  

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

0 #1 sevinc 18-11-2019 22:50
(selam) (alkis)